Dlaczego warto znać mity o wellbeing? Wellbeing wkroczył do naszej rzeczywistości już jakiś czas temu i ma się całkiem dobrze, przynajmniej jako koncepcja. Tak jak zyskał na popularności, tak narosło wokół niego wiele mitów, które powodują, że niektóre osoby spoglądają na koncepcję wellbeing z pewną dozą podejrzliwości lub lekceważenia.
Czas obalić 5 najbardziej popularnych mitów o wellbeing!
#1 MIT – Wellbeing jest dla leniwych
Jednym z elementów koncepcji wellbeing jest głęboki odpoczynek, który sprzyja regeneracji na poziomie fizycznym, emocjonalnym, intelektualnym – dzięki temu zyskujemy dobre samopoczucie i energię do działania. I choć faktycznie od czasu do czasu typowe słodkie lenistwo przynosi głęboki odpoczynek, to na ogół jednak potrzebujemy różnorodnych form odpoczynku, w tym takich, które aktywnie nas angażują.
Nie warto utożsamiać wellbeing z leżeniem na kanapie.
#2 MIT – Wellbeing to uczucie szczęścia
Sprowadzenie wellbeing wyłącznie do poziomu szczęścia to uproszczenie. Wellbeing to stan obejmujący życie człowieka holistycznie i odnosi się do równowagi pomiędzy dobrym samopoczuciem fizycznym, emocjonalnym i społecznym, która sprzyja osiąganiu pełnego potencjału życiowego, prywatnie i zawodowo.
#3 MIT – Wellbeing to luksus dla bogatych – dla mnie to przebija wszystkie mity o wellbeing
Środki finansowe w pewnych sytuacjach mogą wspierać poczucie wellbeing, jednak zdecydowanie bardziej istotnym aspektem wpływającym na wellbeing jest mindset – otwarty mindset, czyli elastyczne podejście do rzeczywistości.
Nad otwartym mindset’em można i warto, pracować.
#4 MIT – Dbanie o wellbeing wymaga dużo wolnego czasu
Dbanie o wellbeing zdecydowanie nie wymaga dużo wolnego czasu. Z jednej strony istotna jest znajomość naszych autentycznych wartości i potrzeb, i podejmowanie codziennych decyzji, właśnie w oparciu o te wartości i potrzeby. Z drugiej strony istotne jest skupienie się na regularnych i świadomych działaniach, które poprawiają jakość życia (np. tzw. „kroki” czy picie dużej ilości wody) oraz unikaniu tego, co obniża poziom wellbeing (np. nadmierne korzystanie z social mediów).
Pozornie małe nawyki wspierają zdrowy styl życia. Liczy się każda minuta!
#5 MIT -Wellbeing oznacza, że wszyscy zachowują się zgodnie z naszymi oczekiwaniami
Wellbeing obejmuje zdolność odróżnienia tego, na co mamy wpływ i działaniu w sposób dla nas korzystny oraz tego, na co wpływu nie mamy i umiejętności poradzenia sobie wewnętrznie z taką sytuacją.
Choć możemy przyczyniać się do zachowania innych osób, to pozostaje ono poza naszą sferą wpływu. Osoby, które cechuje otwarty mindset mają tę świadomość i z elastycznością reagują na zachowania innych osób.
Dlaczego poruszam taki temat jak mity o wellbeing? Bo ważne jest dla mnie, aby wspierać Cię w dbaniu o Twój wellbeing w codziennej rzeczywistości.
Zajrzyj i dowiedz się, czym wellbeing jest naprawdę:
https://paulinajastrzebska.pl/wellbeing-twoj-dobrostan
🔔 Jeśli interesują Cię treści dotyczące wellbeing i rozwoju osobistego kliknij i zapisz się na mój newsletter.
#wellbeing #mity #dobrostan #studiowellbeing #luksus #szczęście #czas